Basın Odası- VitrA Türkiye

Prof. Dr. Dirk Schubert’in Liman Kentleri ve Kentsel Dönüşüm Konferansı

Liman kentleri ve kentsel dönüşüm alanında dünyanın sayılı uzmanlarından Prof. Dr. Dirk Schubert, VitrA ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin ortak projesi VitrA ile Mimari Keşif kapsamında yayınlanan yeni kitabın tanıtımı vesilesiyle İstanbul’a geldi. Hamburg Hafencity Üniversitesi Kentsel Planlama Yüksek Lisans Programı Dekanı Schubert, 14 Kasım Çarşamba günü üniversitenin Santral Kampüsü’nde Liman Kentlerinin Dönüşümüne Avrupa’dan Bakış başlıklı bir konferans verdi.

Açış konuşmasını İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Bilgin’in yaptığı konferansta Prof. Dr. Schubert, son yıllarda İstanbul’un gündeminde önemli bir yere sahip olan kentsel dönüşüm kavramına ışık tutmak üzere, Avrupa’daki 3 önemli liman kentinin dönüşüm stratejilerini ve süreçlerini karşılaştırmalı olarak ele aldı. Modern dünyanın uygulanmış ilk geniş kapsamlı kent planına sahip Amsterdam, Almanya’nın en özgün liman kenti Hamburg ve ortaçağdan beri limanı ve planlama geleneği bakımından yoklukları bilinen Barselona örneklerini anlattı.

VitrA’nın desteğiyle hazırlanan “Liman Kentleri: Amsterdam, Barselona, Hamburg” adlı kitap ise konferansla eşzamanlı olarak Bilgi Yayınevi tarafından satışa sunuldu.