İnovasyon Merkezi- VitrA Türkiye

İnovasyon Konferansı ve Yeni Materyaller "Alexander Von Vegesack & Max Lamb"- VitrA İnovasyon Buluşmaları 20.03.2012


VitrA İnovasyon Buluşmaları kapsamında 20.03.2012 tarihinde Alexander Von Vegesack & Max Lamb VitrA İnovasyon Merkezi'nde dinleyiciler ile buluştular.

Alexander von Vegesack, Weil am Rhein/Almanya’daki Vitra Tasarım Müzesinin kurucusu ve direktörüdür. Serbest küratör ve endüstriyel mobilya tasarımları koleksiyoncusu olan Alexander, Boppard am Rhein’daki Thonet Müzesini kurmuş ve uluslararası müzelere tasarım koleksiyonlarını oluşturma ve genişletmede danışmanlık yapmıştır. Paris’te Centre Georges Pompidou ve Musée d’Orsay için çeşitli sergilerin organizasyonunu gerçekleştiren Alexander, Amerikan Sanat Federasyonu tarafından hezaren mobilyaların tarihine ilişkin ilk büyük sergiyi düzenlemekle görevlendirilmiş ve bu sergi ABD’nin on büyük müzesinde sergilenmiştir. Almanya Dışişleri Bakanlığı için Doğu Avrupa’da benzer projeler gerçekleştiren Alexander, 1989 yılında mobilya imalatçısı Vitra ile gerçekleştirdiği işbirliği çerçevesinde Vitra Tasarım Müzesini kurmuştur ve kuruluşundan bu yana yöneticiliğini yürütmektedir. Alexander, finansmanının neredeyse tamamını kendisi sağlayan, bağımsız bir vakıf kurmuştur.

Alexander, müzenin kurucusu ve direktörü olarak, sürekli olarak değişen uluslararası gezici bir tasarım ve mimari sergileri programı oluşturmuş, bu programa sergilerle ilgili çok sayıda katalog ve diğer materyallerin basımını da dâhil etmiştir.

Alexander ayrıca her yıl düzenlenen Avrupa müzeler konferansını başlatarak söz konusu alanlardaki en önemli müzelere, görüş ve program alışverişinde bulunabilecekleri bir forum oluşturmuştur.

Alexander, on yıldan uzun bir süredir, Vitra Tasarım Müzesi ve Centre Georges Pompidou ile birlikte, Fransa’da tasarımcılar ve mimarlar ve bunun yanı sıra çeşitli sanat dallarından sanatçılar ve zanaatkârlara yönelik uluslararası çapta tanınan bir seminer programı düzenlemektedir. Mart 2008’de, İtalya’nın Torino kentinde Pinacoteca Giovanni e Marella Agnelli tarafından von Vegesack’ın özel koleksiyonuna ilişkin bir sergi “Scoprire il Design – La Collezione von Vegesack” açılmıştır.

Alexander von Vegesack, Fonds National d’Art Contemporain üyesi, Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres (Sanat ve Edebiyat Şövalyesi) ve Alman hükümetinin üstün hizmet madalyası sahibidir.

St. Austell, Cornwall’da doğan Max Lamb, 2003 yılında Northumbria Üniversitesi Üç Boyutlu Tasarım bölümünden mezun olmuş ve aynı yıl, Hettich Uluslararası Tasarım Ödülünü ve Peter Walker Mobilya Tasarımında İnovasyon ödülünü almıştır. 2006’da İngiltere’de Royal College of Art’ta Tasarım Ürünleri dalında Yüksek Lisansını tamamlayan Lamb, tasarıma ilişkin yalın, süreç odaklı bir yaklaşım geliştirmiştir. Bir yıl Tom Dixon Studio’da tasarımcı olarak çalıştıktan sonra, kendi atölyesini kurmuş ve 2008 yılında da ECAL’da (Lozan Sanat ve Tasarım Üniversitesi) Endüstriyel Tasarım dersleri vermeye başlamıştır.

İngiltere’nin Cornwall kentinin pastoral bir sahil kasabasında, doğa sevgisi ve yaratıcı bir ruh aşılanarak yetiştirilmiş olan Max Lamb, bu sayede malzemeleri gerek geleneksel, gerekse geleneklere uymayan şekillerde yeniden tasarlayarak keşfetmeye yönelmiştir. Kullandığı malzemelerin doğasında mevcut olan niteliklerden faydalanarak, işlevlerini tekrar düzenleyen Lamb, var olanı etkin bir biçimde ileten, görsel bir yalınlıkla, ürün ile kullanıcısı arasında pozitif bir etkileşim yaratan ürünler tasarlamayı hedeflemektedir. Sık sık konferanslar veren ve tasarım atölyelerine başkanlık eden Lamb, halen Londra’da yaşamakta ve kullandığı malzemelerin geleneksel konseptlerine meydan okuyan yeni tasarımlar geliştirmeye devam etmektedir.