İnovasyon Merkezi- VitrA Türkiye

VitrA İnovasyon Merkezi 2. Disiplinlerarası Tasarım Stüdyosu (DTS-2) Etkinliğine Katıldı 01.04.2016

2015 yılında kurulan ODTÜ Tasarım Fabrikası, üniversitede tasarım, mühendislik, bilişim, sosyal-idari bilimler ve diğer ilgili alanlarda çalışan araştırmacıların ve öğrencilerin, disiplinlerarası takımlar oluşturarak, sanayi ile etkileşim ve işbirliği halinde yeni ürünler geliştirilmesinin sağlanmasını amaçlıyor.

Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilen Disiplinlerarası Tasarım Stüdyosu etkinliği, ODTÜ öğretim elemanları ile danışmanlık yapmakta olan şirketlerin ve sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri tarafından verilen seminerlerle, stüdyonun birincil amacı olan disiplinlerarası çalışma anlayışının katılımcılara ve takımlarına doğru bilimsel yöntemlerle aktarılmasını hedefliyor.

2016 Ocak ayında geniş kapsamlı organize edilen 2. Disiplinlerarası Tasarım Stüdyosu (DTS-2), ODTÜ TEKNOKENT’in desteği ve farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketler ile çeşitli konularda çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşlarının sponsorluğu ile organize edildi. Bu etkinliğe VitrA İnovasyon Merkezi olarak katılım sağladık.

DTS-2 kapsamında katılımcılar, 8 hafta boyunca bizlerin ODTÜ öğretim üyelerinden oluşan mentor grubuyla belirlediği konular üzerinden ürün fikirlerini geliştirdiler. Fikirlerin geliştirilmesinin ardından tasarımlar gerçekleştirilerek, ürünlerin prototipleri üretildi.

VitrA Inovasyon Merkezi için 6 öğrenci tarafından DustBusters isimli temizlik robotu tasarlandı. Duşa kabin temizliği sırasında en sık karşılaşılan problemler eğilmek, ıslanmak ve fazla miktarda zaman ve efor harcamaktır. Bu proje ile bu sorunları en aza indirmeye yönelik, duş tekneleri için otomatik kontrol edilebilen bir temizlik sistemi geliştirilmesi amaçlandı.

2. Disiplinlerarası Tasarım Stüdyosu Kapanış Etkinliği Sertifika Töreni ise  Nisan ayında gerçekleştirildi. Etkinlikte programa katılımlarımız ve desteğimizden dolayı Ar-Ge Mühendislik Müdürü Emre İbrahim Talşık’a plaket takdim edildi.