İnovasyon Merkezi- VitrA Türkiye

VitrA İnovasyon Merkezi Ar-Ge Reform Paketi ve İkincil Mevzuat Uygulamaları Bilgilendirme Semineri’ne Katıldı 25.08.2016

24 Ağustos 2016 Çarşamba günü Ankara Congresium Kongre ve Sergi Merkezi’nde T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge Reform Paketi ve İkincil Mevzuat Uygulamaları Bilgilendirme Semineri gerçekleştirildi. Seminere Bakan Dr. Faruk Özlü’nün yanı sıra Bilim Sanayi ve Teknoloji, Maliye ve ilgili diğer bakanlıkların yetkilileri, ayrıca OSB, Ar-Ge merkezleri  ve teknoparkların üst düzey yöneticileri ve ilgili çalışanları katıldı. İki oturumdan oluşan seminerde 5746 ve 4691 Sayılı Kanun ve Uygulama Yönetmelikleri’nde yapılan değişiklikler, uygulama süreçleri ve yeni düzenlemelere ilişkin mali uygulamalar anlatılarak katılımcıların yönelttiği sorulara ayrıntılı cevaplar verildi.

Bakan Faruk Özlü, toplantıda yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak Ar-Ge ekosistemini yaygınlaştırmak için yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ar-Ge merkezi ve teknoloji geliştirme bölgesi yöneticilerine seslenen Özlü, “Türkiye’yi Ar-Ge cenneti yapalım” dedi.  Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. İlker Murat Ar da mevzuat çalışmaları oluşturulma aşamasından bahsederek çalışmalarındaki amacın, kendini ileri teknoloji alanında ifade edebilen, Ar-Ge reform paketinin çıktılarından faydalanarak Türkiye’nin geleceğini inşa eden yapılar ortaya koymak olduğunu söyledi.

Seminere VitrA İnovasyon Merkezi’ni temsilen Ar-Ge Mühendislik Müdürü Emre Talşık ve Proje Koordinasyon Uzmanı Dilek Turan katılım göstererek mevzuatta yapılan değişiklikler ve uygulamalar hakkında bilgi aldı.